Dünyanın en büyük mü yoksa en pahalı havalimanı mı? Yolcular neden rezillik çekiyor?Yeni açılan İstanbul Havalimanı’nda bugün hava koşulları nedeniyle sorun yaşandığı, birçok uçağın uzun süre tur atmak zorunda kaldığı ve bazı uçakların Tekirdağ Çorlu Havalimanı’na yönlendirildiği belirtildi. İstanbul Havalimanı 2023’te tamamen tamamlandıktan sonra 26 milyar Euro maliyetiyle dünyanın en pahalı havalimanları sıralamasında ilk basamakta yer alacak.

İstanbul Havalimanı‘nda olumsuz hava koşulları nedeniyle çok sayıda uçak iniş yapamadı. Uçaklar havada tur atmak zorunda kaldı.

Yakıt kritiğine giren bazı uçaklar ise başta Çorlu Havalimanı olmak üzere çevre havalimanlarına yönlendirildi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı’ndan yapılacak seferlerde gecikmeler yaşandı.

“7 SAATTİR BEKLETİLİYORUZ”

Bir Berlin-İstanbul yolcusu, uçaklarının Çorlu’ya acil iniş yaptığını belirterek, 7 saattir Çorlu Havalimanı’nda bekletildiklerini, yakıt ikmali yetersizliğinden dolayı havalimanından ayrılamadıklarını ve 7 uçağın Çorlu’da bekletildiğini söyledi. Yolcu ayrıca, uçaktan çıkarılmaklarını ve gıda yetersizliği bulunduğunu da aktardı.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Çelik Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada konuyla ilgili şunları söyledi:

TMMOB İKK, kendi bünyesinde oluşturduğu 3. Havalimanı Çalışma Grubunun yaptığı araştırmaların sonucunu bir rapor haline getirmiş ve kamuoyuyla paylaşmıştı. Raporda “Proje ekolojik ve jeolojik kriterler, zemin özellikleri, kazı ve dolgu alanları, kent bilimi ve uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir değildir” denilmişti.

AA: KÜMÜLONİMBUS BULUTLARI YOĞUNLAŞTI

Anadolu Ajansı ise İstanbul Havalimanı’ndaki bazı seferlerde öğleden sonra etkisini artıran sağanak ve rüzgar nedeniyle aksamalar yaşandığını belirttiği haberde, “kümülonimbus (Cb) bulutlarının havalimanı çevresinde yoğunlaştığını’ belirtti.

İstanbul Havalimanı ‘İstanbul’a üçüncü havalimanı’ olarak tanıtılmış ancak yeni limanın açılması sonrasında Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı kapatılmıştı.

AİRPORTHABER: UÇAKLAR RÜZGAR NEDENİYLE İNEMEDİ

AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; uçakların tur atmasının nedeninin rüzgardan kaynaklandığı öğrenildi.

‘DOĞA VE MÜHENDİSLİK ZART ZURTA GELMİYOR’

Prof. Dr. Cem Say Twitter hesabından, “Yeni havaalanının yerinin uygunsuzluğunu bu işten anlayanlar ilk günden beri anlattı. Doğa ve mühendislik zart zurta gelmiyor, sayısal yetenekler sadece para hesabına odaklanırsa çoğunluk zararlı çıkıyor” açıklamasını yaptı.

REZALETE RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce, hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda 468 seferden 8’inin, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise 94 seferden 2’sinin başka havalimanlarına yönlendirildiği bildirildi.

DHMİ’den yapılan açıklamada, hava koşulları nedeniyle 17 Mayıs’ta İstanbul’daki havalimanlarına inmesi gereken bazı uçakların başka illerdeki havalimanlarına yönlendirildiğine dair medyada yayınlanan haberler üzerine açıklamaya gerek görüldüğü ifade edildi. 

Havacılığın en önemli ilkesinin uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanması olduğu vurgulanan açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de olumsuz meteorolojik koşulların bulunduğu zaman dilimlerinde bu şartların sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin hızla alındığı belirtildi.

İstanbul hava sahasında beklenen, içinde yatay ve dikine şiddetli hava akımları, türbülans, düşük görüş şartları, buzlanma gibi hava aracının uçuşunu imkansız hale getiren ve pilotlar tarafından “katil bulut” olarak adlandırılan CB bulutlarının, özellikle bin 500 feet altında iniş ya da kalkış hattında hava araçlarının kaza kırımına yol açtığına dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“PERSONELİN ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARI”

“Bu nedenle söz konusu CB bulutlarının oluştuğu tüm hava sahalarında hava trafiğinin bekletilmesi, kalkışların durdurulması ya da gerektiği durumlarda trafiklerin başka meydanlara yönlendirilmesi zorunluluk arz etmektedir. Söz konusu hava olayının yaşanacağı saatlerde sadece İstanbul Havalimanı’nda değil, tüm İstanbul hava sahasında uçuş can ve mal emniyetinin sağlanmasını teminen önlemler alınmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Havalimanı’nda 468 seferden sadece 8’i, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise 94 seferden sadece 2’si ‘divert’ edilerek başka havalimanlarına yönlendirilmiştir. Bu süreçte kuruluşumuz personelinin özverili çalışmaları sayesinde hiçbir emniyetsizlik yaşanmamıştır.”

Herkesebilimteknoloji.com İstanbul Havalimanı’nın taşıması gereken niteliklerle ilgili şu çalışmayı yapmıştı:

Bu örnek, “bir dünya projesi” niteliğindeki İstanbul’un 3. havalimanı projesidir. Hemen her gün tanık olunan gelişmelerle ele alındığında, bu proje bir “dünya projesi”nin taşıması gereken özellikleri irdelemek için çok elverişli bir örnek oluşturmaktadır. Söz konusu projenin bir “dünya projesi” olduğu çok çeşitli ortamlarda belirtilmiş, İstanbul caddelerindeki afişlerle İstanbullular’a tanıtılmış, kimi zaman da farklı ortamlarda abartılı değerlendirmelere yer verilmiştir. Ancak bu konuda, 7 Haziran 2014 tarihinde, zamanın başbakanı, temel atma töreninde yaptığı konuşmada “6 kıtanın, bütün dünyanın, en büyük havalimanı işte bugün burada yükselmeye başlıyor” diye vurgulayarak projenin dünya boyutunu resmi bir dil ile ilan etmiştir.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI MI?

Dünyanın en büyük havalimanı, yolcu sayısı, kargo miktarı, uçuş sayısı ve yüzölçümü gibi kriterlere göre sıralanıyor.

Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hartsfield – Jackson Atlanta Uluslararası Havaalanı 100 milyondan fazla yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havaalanı. Kapasitesinin, 2025 yılında 125 milyona çıkartılması planlanıyor.

Dünyanın en çok nüfusuna sahip olan Çin’in başkenti Pekin’deki Başkent Uluslararası Havaalanı, 94 milyon yolcuyla ikinci sırada.

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai Uluslararası Havaalanı 83 milyon yolcuyla üçüncü sırada.

Günde 2 bin uçağın iniş-kalkış yapabileceği İstanbul 3. Havalimanı’nın ilk etapta yolcu kapasitesi 90 milyon olacak ve bu rakamın 2023’e kadar yıllık 200 milyona çıkarılması öngörülüyor.

Terminal büyüklüğü 1,3 milyon metrekare, toplam inşaat alanı 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine kurulan yeni havalimanı tamamlandığında 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı ve 350’den fazla destinasyona uçuş imkanına sahip olacak.

MALİYETİ DUDAK UÇUKLATIYOR

İstanbul’daki yeni havalimanını, 26 milyar 140 milyon euroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle İstanbul Grand Airport (İGA) şirketi bünyesinde yapımı gerçekleştiriliyor. Havalimanı inşaatında bugüne kadar yapılan yatırım ise 6 milyar euro.

Havalimanı bu noktada dünyanın en pahalı havalimanları sıralamasında ilk basamaklarda bulunuyor.

Japonya’daki 23 milyon kapasiteli Kansai İnternational Airport 17,6 milyar euroya mal oldu.

68 milyon kapasiteli Hong Kong İnternational Airport’un maliyeti de 17,6 milyar euro.

Çin’deki 94 milyon Pekin Uluslarararası Havalimanı’nın maliyeti ise 5.5 milyar euro oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir